Idei de weekend: 22-24 iunie

Idei de weekend: 22-24 iunie

Vine iarăşi weekendul. Pentru unii dintre voi cu relaxare şi distracţie, pentru alţii cu treabă sau emoţii. În LumeaMare este iarăşi emoţie, Roxana va prezenta ce este şi ce face un travel writer la Mystery&Thriller Festival, la Râşnov. Se va întâmpla duminică, la ora 12:00. Vă spunem asta ca să îi ţineţi pumnii. Chiar dacă nu veţi fi acolo, aveţi mai jos o listă de unde să alegeţi iar daca am uitat ceva important sau aveţi nişte idei şi mai bune pentru weekend, va rugăm să ne daţi de veste sau să ne completaţi într-un comentariu!

Bucureşti

  • ArCuB Live Open Air – Jazz, Blues & More – concerte în aer liber (20‑24 iunie).
  • Femei pe Mătăsari – festivalul urban al femeilor talentate (22‑24 iunie).
  • Boutique des femmes – târg vintage şi handmade (23‑24 iunie).
  • Pet Expo – cel mai mare eveniment dedicat animalelor (22‑24 iunie).
  • Vet Expo – expoziţie adresată industriei veterinare din România (21‑23 iunie).
  • Salonul de Fotografie – pentru pasionaţii de fotografie, amatori sau profesionişti (21‑24 iunie).
  • Noaptea Institutelor Culturale – noapte albă plină de evenimente (22 iunie).
  • Filmul italian contemporan – proiecţii ale celor mai noi filme din cinematografia italiană (11 iunie‑12 iulie).
  • Festivalul Sergiu Celibidache – concerte susţinute de artişti recunoscuţi la nivel internaţional (3 mai‑7 iulie).
  • Bucureşti Comics Fest – pentru pasionaţii de benzi desenate (23‑24 iunie).
  • Festivalul de vară „Teatru, stradă şi copil” – festival de teatru pentru copii (19 mai‑16 septembrie).

Braşov

  • Mystery&Thriller Festival la Râşnov– apariţii de carte, filme reprezentative pentru gen, întâlniri, dezbateri şi conferinţe, workshop-uri şi tabără de creative writing, jocuri interactive tematice (18‑24 iunie).
  • ShortsUp – noaptea lungă a filmelor scurte (23 iunie).
  • Ziua Olimpismului – concursuri de alergare, spectacole de muzică şi dans, velo-maraton (23 iunie).
  • Expoziţie de groază la Castelul Bran – expoziţie de instrumente de tortură folosite în Evul Mediu (15 iunie‑14 octombrie).

Cluj

Iaşi

  • Festivalul maşinilor de epocă – expoziţie de maşini de epocă (21‑24 iunie).

Neamţ

Satu Mare

  • Samfest Jazz – festival de jazz (21‑23 iunie).

Sibiu

  • ShortsUp – noaptea lungă a filmelor scurte (23 iunie).
  • Transilvania Tattoo Expo – cea mai importantă convenţie de tatuaje din Europa de Est (22‑24 iunie).
  • SkirtBike Sibiu – fete cochete pe biciclete (24 iunie).

Suceava

  • Zilele Sucevei concerte şi alte manifestări artistice (22‑24 iunie).

Timiş

  • Biblioteci în aer liber – mediateca franceză şi biblioteca germană se mută în Piaţa Unirii din Timişoara (18‑23 iunie).
  • Fête de la musique – sărbătoarea muzicii (21‑22 iunie).
  • ShortsUp – noaptea lungă a filmelor scurte (23 iunie).
  • I.Rock Festival – concerte susţinute de trupe pop‑rock‑indie din România (22 iunie).
  • Expo Beauty – târgul pentru frumuseţea şi sănătatea ta (22‑24 iunie).
  • SkirtBike Timişoara – fete cochete pe biciclete (24 iunie).

Lumea Mare îţi doreşte weekend plăcut!

Dacă tot ai ajuns până aici, mai fă un pas

Vrem să cunoaștem lumea în mod responsabil, cu atenție și respect pentru toate formele de viață sau cultură. Nu ne interesează turismul de masă și ne pasă de ceea ce lăsăm în urmă, așa cum ne pasă de ceea ce îți povestim ție. Investim timp în pregătirea articolelor, oferim sfaturi pe baza experiențelor personale, nu umplem blogul cu publicitate și promovăm doar produse sau servicii în care credem sau pe care le folosim. Suntem selectivi și pretențioși în alegerile noastre – din respect pentru tot ceea ce ne înconjoară și din respect pentru cei care ne citesc.

Un mic ajutor din partea ta ne ajută să menținem standardul și spiritul acestui blog. Dacă ceea ce ai citit te-a inspirat, te-a emoționat sau ți-a oferit o informație de care aveai nevoie, dăruiește și tu înapoi un minut și donează pentru a susține LumeaMare. Mulțumim!

Lorena este absolventă de filologie şi lucrează ca traducător. Călătoreşte pentru că îi place să descopere locuri, să cunoască oameni şi să experimenteze lucruri noi. Pentru ea călătoria este o sursă nepreţuită de cunoaştere şi se bucură să îşi împărtăşească impresiile de drum cu alţi călători din lumea mare.